Wynajem autokarów cena, cennik w 2022 roku

TANDEM AUTOKARY Aktualności

Wynajem autokarów lub busów od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to rozwiązanie nie tylko korzystne ekonomicznie, ale także wygodne, ekologiczne i przyjazne dla planety. Podczas wyboru oferty, jednym z najczęściej analizowanych kryteriów, jest koszt przejazdu, który może się znacząco różnić w zależności od przewoźnika. Jakie elementy mają wpływ na cenę wynajmu autokaru? Czy wybór najtańszej oferty to dobre rozwiązanie? W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę wynajmując autokar.

Od czego zależy cena wynajmu?

Cena wynajmu transportu zorganizowanego zależy od kilku czynników. Poniżej opisaliśmy elementy, które mają największy wpływ na cenę.

Ilość osób i wielkość autokaru

Liczba pasażerów jest podstawowym czynnikiem determinującym cenę wynajmu. Większa ilość osób potrzebuje większego pojazdu, a co za tym idzie- cena wynajmu będzie wyższa. Nowoczesne autokary są w stanie pomieścić nawet 57 osób, plus dwóch kierowców. Gdy grupa podróżnych jest mniejsza- zazwyczaj do 19 osób- wówczas korzystniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie mniejszego busa.

Długość trasy

W tym wypadku zależność jest prosta- im dłuższa trasa, tym droższy koszt wynajmu. Zazwyczaj przewoźnicy wyliczają stawkę za 1 kilometr, a następnie według tego przelicznika obliczają cenę za całość trasy. Często bywa tak, że wraz ze zwiększeniem długości przejazdu, stawka za 1 kilometr ulega korzystnemu zmniejszeniu. Warto także zwrócić uwagę na to, czy przejazd jest w jedną, czy w obie strony. Jeżeli nie planujemy powrotu, kierowca musi wrócić do firmy i wykonać tzw. pusty przejazd, który także jest dodatkowo płatny.

Termin przejazdu

Ceny wynajmu autokarów i busów w dużej mierze zależą od sezonu. Wyższe ceny obowiązują w sezonie od wiosny do jesieni (zazwyczaj maj-październik), natomiast niższe w sezonie zimowym. Wynika to z faktu, iż w sezonie letnim zapotrzebowanie na usługi transportowe jest zdecydowanie wyższe. Do standardowych wyjazdów służbowych na konferencje czy szkolenia, dochodzą także wycieczki oraz wesela, co powoduje, iż w tych miesiącach przewozy autokarowe cieszą się największą popularnością. Jeżeli wiemy, iż będziemy potrzebować przewozu właśnie w takim gorącym okresie, warto zarezerwować autokar wcześniej.

Plan przejazdu

Cena za wynajem autokaru zależy także od indywidualnej specyfikacji każdego przejazdu. Do czynników determinujących koszty zależy m.in to, czy przejazd uwzględnia konieczność zatrudnienia dwóch kierowców. Z kolei na cenę przewozu dalekobieżnego może mieć wpływ to, czy trasa przebiega przez kraje, w których stawka za paliwo jest zdecydowanie wyższa. Do czynników podwyższających koszt wynajmu należy także doliczyć obowiązkowe opłaty za autostrady lub postoje na strzeżonych parkingach.

Czy warto szukać najtańszej oferty?

Jak widać, cena za wynajem autokaru zależy od bardzo wielu zmiennych, jest też różna w zależności od przewoźnika. Jednak wybierając transport zorganizowany, nie warto opierać się wyłącznie na tym jednym kryterium. Dużo ważniejszy jest stan techniczny floty, posiadanie ubezpieczenia OC, a także- zwłaszcza w przypadku dłuższych tras- wyposażenie pojazdu. Pamiętajmy, że organizując transport zorganizowany, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pasażerów. Jeżeli chcemy zorganizować przejazd i zastanawiamy się nad kosztem wynajmu, warto skontaktować się z firmą oferującą przewozy TANDEM i dopytać o wszystkie szczegóły.